Nowy czy używany
Myśląc o zakupie fotelika wiele osób zadaje sobie pytanie: Czy kupować nowy fotelik, czy używany?

Odpowiedź ekspertów jest jednoznaczna: ZAWSZE NOWY FOTELIK! Związane jest to tylko i wyłącznie z kwestiami bezpieczeństwa.

Kupując używany fotelik nie wiemy w jaki sposób był on użytkowany, czy nie uczestniczył w wypadku lub kolizji drogowej, ile dokładnie czasu jest używany. Te kwestie mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, ponieważ przyjmuje się, że fotelik samochodowy po incydencie (wypadku, kolizji, stłuczce) spełnił swoją rolę i zaabsorbował energię kinetyczną pochodzącą z wypadku. Nie ma pewności czy taki fotelik nie ma uszkodzeń i wewnętrznych pęknięć które dyskwalifikują go w dalszej eksploatacji.

Druga równie ważną kwestią jest czas i warunki użytkowania fotelika. Fotelik jest używany często w skrajnie ciężkich warunkach. Poddawany jest dużym wahaniom temperatury w lato niejednokrotnie przekraczającym +50oC stopni a zimą spadającym poniżej –20oC. Tworzywa sztuczne z których wykonane są foteliki mają określoną żywotność przy której zachowują założone przez konstruktorów właściwości

Na koniec warto dodać, że nie jest przyjętą praktyką ocenianie stanu i przydatności używanych fotelików jest to zbyt drogie i czasami ze względu na skomplikowaną konstrukcję szkieletu fotelika wręcz niemożliwe. Przyjmuje się jednoznacznie, że fotelik powypadkowy lub starszy niż 6 lat nie nadaje się do dalszego użytkowania i należy go zutylizować.