pl:Świat SEAT-a:Podział samochodów hybrydowych PL/PL

Rodzaje samochodów i napędów hybrydowych

Samochody hybrydowe (samochody z napędem hybrydowym) łączą w sobie standardowy silnik spalinowy oraz dodatkowe rozwiązania elektryczne. W efekcie powstaje napęd hybrydowy, który jest bardzo oszczędny, emituje mało spalin, a w niektórych przypadkach pozwala na poruszanie się po mieście w trybie całkowicie elektrycznym. Warto wiedzieć, jakie rodzaje samochodów hybrydowych można obecnie znaleźć w salonach i na drogach. 

Rodzaje napędów hybrydowych

Czym się różni samochód hybrydowy od elektrycznego? Takie auto ma klasyczny silnik spalinowy oraz zbiornik paliwa. W takim razie co oznacza samochód hybrydowy? Klasyczna hybryda to auto, które ma na wyposażeniu i silnik spalinowy (najczęściej benzynowy), i dodatkowy napęd elektryczny. Są też hybrydy, które mają silnik spalinowy i elektryczne wspomaganie silnika spalinowego (tzw. miękka hybryda).

Samochody hybrydowe mają już ponad 25 lat. W ciągu ćwierćwiecza technologia została dopracowana. Pomógł w tym rozwój elektroniki, nowoczesnych baterii, a także nowe, coraz bardziej drastyczne normy emisji spalin i chęć ograniczenia emisji CO2 oraz zmniejszenia zużycia paliwa. 

HEV – klasyczna hybryda

HEV to skrót od słów Hybrid Electric Vehicle. Klasyczna hybryda HEV wykorzystuje standardowy silnik benzynowy (w niektórych autach francuskich stosowano silnik diesla) oraz silnik elektryczny i bezstopniową automatyczną skrzynię biegów CVT.

  • Podstawowym źródłem napędu samochodu jest silnik spalinowy.
  • W trakcie jazdy z większą prędkością silnik elektryczny może wspomagać silnik spalinowy, aby zmniejszyć jego obciążenie, zwiększyć moc i zmniejszyć zużycie paliwa.
  • Silnik elektryczny może napędzać koła samochodu w trybie miejskim, czyli przy jeździe z ograniczoną prędkością (30 – 50 km/h) i z niewielkim zasięgiem (kilka – kilkanaście kilometrów).
  • Źródłem zasilania dla silnika elektrycznego są standardowe akumulatory trakcyjne albo żelowe. W niektórych autach stosowany jest akumulator litowo-jonowy, albo litowo-polimerowy, co znacząco zwiększa zasięg podczas jazdy w trybie elektrycznym.
  • Akumulatory mogą być ładowane poprzez odzyskiwanie energii z hamowania. 

.

pHEV – Hybryda typu plug-in

Samochody hybrydowe plug-in są zbudowane niemalże tak samo jak auta HEV. Różnica polega na zastosowaniu bardziej wydajnego źródła zasilania silnika elektrycznego, jakim jest bateria litowo-jonowa o większej pojemności.

Druga nowość to możliwość ładowania baterii litowo-jonowej z gniazdka 230V za pomocą standardowego przewodu albo z szybkiej ładowarki ściennej (tzw. wallbox).

  • Podstawowym źródłem napędu podczas jazdy po trasach jest silnik spalinowy. Dzięki temu hybryda pHEV jest niezależna od stacji ładowania, co znacząco zwiększa zasięg auta.
  • Podstawowym źródłem napędu podczas jazdy po mieście jest silnik elektryczny. Pozwala on na jazdę z prędkością do 50 km/h, ale zasięg jest dość duży – nawet 70 kilometrów (zależnie od pojemności baterii, jaką zastosował producent samochodu).
  • W niektórych autach jest możliwość doładowania baterii litowo-jonowej, stanowiącej źródło zasilania dla silnika elektrycznego, przez silnik spalinowy (napędza on prądnicę).
  • Hybryda tego typu także odzyskuje energię z hamowania.
  • Napęd na koła także przenoszony jest za pośrednictwem automatycznej, bezstopniowej skrzyni biegów CVT.

Poznaj modele SEAT-a, wyposażone w nowoczesny, niskoemisyjny i bardzo oszczędny napęd hybrydowy pHEV:

Miękka hybryda – Mild Hybrid mHEV

W tym przypadku w samochodzie stosuje się dodatkowy silnik elektryczny, który zastępuje alternator i rozrusznik (uruchamia silnik spalinowy i pełni rolę prądnicy). Ponadto silnik elektryczny może wspomagać silnik spalinowy. Źródłem zasilania mogą być akumulatory ładowane poprzez odzyskiwanie energii z hamowania.

Sprawdź aktualną ofertę na SEAT-a Leona mHEV i rodzinne kombi SEAT Leona Sportstourer mHEV!

Zalety samochodów hybrydowych

Samochody hybrydowe mają szereg zalet. Przede wszystkim pozwalają one na znaczące oszczędności na paliwie, a zatem na kosztach utrzymania samochodu. Emitują znacznie mniej spalin. Z racji tego, że w mieście poruszają się tylko na napędzie elektrycznym, można nimi wjeżdżać do tzw. zielonych stref. Takie auta to dobre rozwiązanie zarówno dla rodzin, jak i dla przedsiębiorców – handlowców, taksówkarzy itd.

Marka SEAT stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki