pl:Świat SEAT-a:Samochód hybrydowy – co to jest i jak działa PL/PL

Samochody hybrydowe

Samochód hybrydowy – co warto o nim wiedzieć?

Jeżeli interesuje Cię odpowiedź na pytanie „samochód hybrydowy – co to?”, ten tekst jest doskonałym miejscem do jej poznania. Dowiedz się, dlaczego warto mieć samochód hybrydowy, jakie są jego mocne i słabe strony oraz co odróżnia takie auta od aut elektrycznych.

Samochód hybrydowy – co to jest? 

W XXI wieku każdy powinien wiedzieć, co to jest samochód hybrydowy i jak działa samochód hybrydowy – tym bardziej że auta tego typu przez wielu uważane są za przyszłość motoryzacji. Nie musisz wpisywać w wyszukiwarce frazy „samochód hybrydowy co to” – otóż auto hybrydowe to auto, które dysponuje dwoma źródłami napędu. Najczęściej podstawę stanowią jednostki spalinowe, czasami także jednostki wysokoprężne. Współpracują one z silnikiem elektrycznym, w ten sposób generując moc całego systemu. W zależności od rodzaju zasilania silnika elektrycznego (wyłącznie podczas jazdy lub podczas ładowania z gniazdka) wyróżniamy hybrydy miękkie (MHEV) oraz hybrydy typu plug-in (PHEV).

Na rynku pojawia się coraz więcej samochodów hybrydowych, które charakteryzują się wygodą użytkowania oraz niskim spalaniem. Do popularnych modeli aut hybrydowych, którymi powinni zainteresować się potencjalni nabywcy, zalicza się chociażby takie samochody jak rodzinny SEAT Leon Sportstourer czy kompaktowy SEAT Leon. To bardzo ciekawe propozycje dla osób poszukujących jednocześnie mocnego, ale też oszczędnego samochodu.

Czym różnią się hybrydy od samochodów spalinowych i elektrycznych?

Tym, co odróżnia samochody hybrydowe od elektrycznych czy spalinowych różni liczba wykorzystanych napędów – w autach elektrycznych próżno szukać silników spalinowych, w samochodach spalinowych nie ma silnika elektrycznego. Hybryda stanowi połączenie tych 2 motoryzacyjnych światów. Z jednej strony pozwala korzystać z samochodu jak typowego elektryka – np. dzięki możliwości jazdy w trybie bezemisyjnym, SEAT Leon e-Hybrid może na jednym ładowaniu pokonać nawet do 134 kilometrów! Z drugiej strony pozwala korzystać z możliwości, jakie oferują samochody spalinowe – co doceniają zwłaszcza osoby często podróżujące w trasach, które zamiast ładować samochód na stacji ładowania, po prostu tankują paliwo i mogą jechać dalej. Jednocześnie korzystanie z obu źródeł napędu także potrafi być korzystnym rozwiązaniem, zwłaszcza z punktu widzenia ekonomii.

Jak działa samochód hybrydowy?

Skoro już wiesz, co to jest samochód hybrydowy, warto dowiedzieć się także choć trochę o działaniu tego typu aut. Co do zasady silnik spalinowy w samochodzie hybrydowym działa do czasu, aż uzupełnione zostaną ogniwa elektryczne lub samochód pozostaje w długim ruchu jednostajnym. Warto jednak zauważyć, że zależnie od tego, jaki samochód hybrydowy weźmiemy pod uwagę, szczegóły dotyczące jego działania mogą być inne. Przy napędzie hybrydowym szeregowym jednostka spalinowa nie jest bezpośrednio połączona z kołami pojazdu, pełni on tylko funkcję generatora, który produkuje energię do zasilania silnika elektrycznego. Napęd hybrydowy równoległy pozwala natomiast na jednoczesną pracę zarówno silnika spalinowego, jak i elektrycznego. To rozwiązanie sprawdza się np. przy dużym zapotrzebowaniu na moc. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest jednak napęd szeregowo-równoległy, który łączy zalety poprzednich technologii.

.

Ile pali samochód hybrydowy 

Nie da się ukryć, że z uwagi na zastosowane technologie samochody hybrydowe są znacznie ekonomiczniejsze niż tradycyjne auta. Warto jednak wesprzeć się precyzyjnymi danymi. W przypadku wspomnianego wcześniej samochodu SEAT Leon Sportstourer e-Hybrid spalanie w trybie pracy hybrydowej wynosi zaledwie 0,4 l paliwa na 100 km. To oczywiście bardzo proekologiczne, gdyż emisja CO2 wynosi jedynie około 9 g/km. Niższe spalanie to nie tylko ulga dla środowiska, ale również dla Twojego portfela. W ten sposób możesz w znaczący sposób obniżyć koszty użytkowania swojego auta hybrydowego.

Oczywiście nie w każdej sytuacji napęd hybrydowy będzie pozwalał na tak istotne ograniczenie zużycia paliwa i emisji CO2. W omawianym przypadku oszczędności wynikają m.in. z dużego zasięgu SEAT-a Leona Sportstourer e-Hybrid w trybie wyłącznie elektrycznym, który wynosi do 132 kilometrów. Dzięki temu samochód może w codziennych warunkach zużywać jeszcze mniej, korzystając z niego jako z samochodu elektrycznego. 

Wady i zalety samochodów hybrydowych

Znając odpowiedź na pytanie „samochód hybrydowy co to?”, warto poznać najsłabsze i najmocniejsze strony takich pojazdów. Zaczniemy od wad, gdyż zwyczajnie jest ich mniej. Zatem ile kosztuje samochód hybrydowy? Oczywiście zależy to od wybranego modelu, cena jego zakupu jest jednak wyższa niż w przypadku auta spalinowego. Trzeba jednak pamiętać, że użytkowanie pojazdu jest znacznie bardziej budżetowe, dlatego wyższa cena zakupu może się szybko zwrócić. Dość często można spotkać się również z opiniami, że z uwagi na konieczność montowania baterii do silnika elektrycznego samochody hybrydowe mają mniejsze bagażniki. Zwykle jednak jego pojemność jest wystarczająca zarówno podczas codziennego użytkowania, jak i w czasie wyjazdów. 

Jakie zalety ma samochód hybrydowy? Przede wszystkim to niższe średnie zużycie paliwa, co wpływa korzystnie zarówno na Twój portfel, jak i środowisko naturalne. Za paliwo zapłacisz mniej niż dotychczas, a do tego emisja spalin do atmosfery będzie na wyjątkowo niskim poziomie. Z tych powodów auta hybrydowe często polecane są szczególnie do jazdy w mieście. Nie można również zapomnieć o rekuperacji, czyli odzyskiwaniu energii w trakcie hamowania, co pozwala ładować akumulatory silnika elektrycznego. Oprócz tego rekuperacja wpływa m.in. na mniejsze zużycie klocków hamulcowych i tarcz. 

Samochody hybrydowe pozwalają także na poruszanie się np. w strefach bezemisyjnego transportu, korzystając z wyłącznie elektrycznego trybu pracy. Ich zaletą jest także na ogół większa moc niż w przypadku analogicznego  samochodu wyłącznie z jednym źródłem napędu. I wreszcie samochody hybrydowe pracują przez dużą część czasu znacznie ciszej niż samochody tylko z silnikami spalinowymi, co wpływa także na komfort podróżowania. 

Samochód hybrydowy w atrakcyjnym finansowaniu

Zastanawiasz się, jak możesz korzystnie sfinansować wybrany model SEAT-a z napędem hybrydowym? Z pomocą przychodzi atrakcyjna oferta, która obejmuje produkty skierowane zarówno do firm jak i klientów indywidualnych.

Leasing samochodu hybrydowego

W przypadku finansowania dla firm, podstawę oferty stanowi leasing. Możesz zdecydować się na leasing KLASYCZNY, w którym w ramach trwania umowy spłacisz całkowitą wartość samochodu i wykupisz go na koniec za niską kwotę lub na leasing JAK ABONAMENT, gdzie spłacasz jedynie prognozowaną utratę wartości auta w okresie finansowania. Oba produkty różnią się zatem tym, że leasing KLASYCZNY to finansowanie z niskimi całkowitymi kosztami, zaś leasing JAK ABONAMENT to oferta z niską miesięczną ratą.

 

Leasing KLASYCZNY od JAK ABONAMENT odróżnia się także sposobem zakończenia umowy. O ile w leasingu KLASYCZNYM na koniec wykupujesz auto za ułamek jego wartości i stajesz się jego właścicielem, o tyle w leasingu JAK ABONAMENT obok wykupu, możesz też zdecydować się na zwrot samochodu do salonu i wzięcie nowego auta z nowym kontraktem.

Kredyt na auto z napędem hybrydowym

Jeżeli nie szukasz oferty skierowanej do firm, to i tak możesz skorzystać z finansowania z niską miesięczną ratą lub niskimi całkowitymi kosztami. W ofercie dostępny jest kredyt samochodowy w formule KLASYCZNEJ oraz JAK ABONAMENT. Dzięki temu, możesz kupić auto na preferencyjnych warunkach, dobierając poszczególne parametry oferty. W jaki sposób takie czynniki, jak wysokość wkładu własnego czy czas trwania umowy, wpływają na ratę kredytu? Sprawdź kalkulator kredytu samochodowego i z łatwością porównuj warunki finansowania.

 

A może NAJEM długoterminowy?

Oprócz finansowania z niską miesięczną ratą czy niskimi całkowitymi kosztami, zarówno przedsiębiorcy jak i klienci indywidualni mogą skorzystać z oferty wynajmu samochodu. NAJEM długoterminowy to kompleksowa usługa, gdzie w ramach jednej miesięcznej opłaty masz zawarte takie elementy, jak np. ubezpieczenie, pakiet serwisowy, przeglądy techniczne, assistance, itp. Ponieważ na koniec umowy zwracasz auto do salonu, NAJEM długoterminowy to świetny sposób na to, by jeździć nowym samochodem w ramach kolejnego kontraktu. 

 

* Dane finansowania aktualne na dzień 18.03.2025. Wszelkie prezentowane na tej stronie informacje, w tym zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne oraz finansowe nie stanowią oferty ani zapewnienia w rozumieniu Kodeksu cywilnego.

Marka SEAT stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki