Jednym ze sposobów zakończenia umowy leasingowej jest wykup auta z leasingu. Wówczas przedmiot umowy – w tym przypadku samochód – staje się własnością leasingobiorcy. Jak wygląda ten proces? Na czym polega? I czy wykupienie samochodu z leasingu zawsze jest konieczne oraz jakie mamy możliwości?
Leasing samochodu stanowi atrakcyjną i bardzo popularną formę finansowania na firmę. Niesie ze sobą szereg korzyści dla przedsiębiorców. Z jednej strony umożliwia korzystanie z nowego samochodu, bez konieczności przeznaczania gotówki na jego zakup. Z drugiej, pozwala odnosić korzyści podatkowe, gdyż zarówno raty leasingowe jak i inne wydatki na samochód mogą stanowić koszty firmy. Ponadto może stanowić także sposób na to, by docelowo zakupić auto, rozkładając spłatę jego wartości w czasie i decydując się na wykup samochodu z leasingu. A jednocześnie wcale nie zmusza do tego, by taką decyzję podejmować.
Wykup auta z leasingu – na czym polega?
Wykupienie samochodu z leasingu polega na zmianie właściciela leasingowanego pojazdu. Jest to transakcja pomiędzy leasingodawcą i leasingobiorcą, w wyniku której leasingobiorca staje się pełnoprawnym właścicielem, a umowa leasingu zostaje zakończona. Aby było to możliwe, leasingobiorca musi uiścić określoną kwotę wykupu, a czasami spełnić także inne warunki, które mogą być przewidziane w umowę lub Ogólnych Warunkach Umów Leasingowych.
W tradycyjnym ujęciu, np. w przypadku takiego produktu, jak leasing KLASYCZNY w ofercie, wykupienie auta z leasingu następuje wraz ze spłatą ostatniej raty, która na ogół stanowi niedużą część wartości początkowej pojazdu. Może to być nawet 1%. Po uiszczeniu tej opłaty, leasingodawca przekazuje dokumenty potrzebne do przerejestrowania samochodu, a przedsiębiorca ma na dokonanie tej czynności 30 dni od daty wykupu. Takie rozwiązanie pokazuje, że leasing KLASYCZNY jest dobrym sposobem na sfinansowanie zakupu auta.
Wcześniejszy wykup auta z leasingu
Jedną z możliwości, które mogą interesować przedsiębiorców jest wcześniejszy wykup samochodu z leasingu. Szczegółowe informacje na ten temat są zawarte w umowie leasingowej i jeżeli leasingodawca wyrazi zgodę, jest to możliwe, by wykupienie nastąpiło przed formalnym zakończeniem umowy. Może jednak wiązać się to z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat. Co więcej, jeżeli taka transakcja miałaby przebiec przed upływem 2 lat trwania leasingu, to kwota transakcji powinna być ustalona na podstawie rzeczywistej, rynkowej wartości pojazdu.
Rezygnacja z wykupu samochodu z leasingu
Leasing nie nakłada obowiązku wykupu auta na leasingobiorcę. Jedną z form zakończenia umowy jest także zwrot samochodu do salonu. Ma to uzasadnienia zwłaszcza, kiedy decydujesz się na leasing JAK ABONAMENT, w ramach którego w czasie trwania umowy spłacasz jedynie prognozowaną utratę wartości samochodu i korzystasz z atrakcyjnych miesięcznych rat. Wówczas jednak, kwota potrzebna aby wykupić samochód na zakończenie umowy jest wyższa niż w leasingu KLASYCZNYM.
Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest rezygnacja z wykupu samochodu z leasingu. Polega ona na tym, że wraz zakończeniem okresu finansowania, zamiast otrzymać fakturę wykupową, zwracasz samochód do salonu. Po ocenie jego stanu przez niezależnego rzeczoznawcę i pod warunkiem uiszczenia wszelkich rozliczeń wynikających z umowy, kontrakt dobiega końca, a Ty możesz wziąć nowe auto w ramach nowego finansowania. Nie musisz się obawiać, że w tej sytuacji „stracisz”, ponieważ leasing JAK ABONAMENT jest tak skonstruowany, by w czasie trwania umowy raty leasingowe były na jak najniższym poziomie. Takie rozwiązanie ułatwia zatem regularną zamianę samochodu (w ramach kolejnej umowy) na nowy bez konieczności wykupu auta z leasingu.
Samochody SEAT dostępne w finansowaniu
Decydując się na zwrot leasingowane auta w finansowaniu JAK ABONAMENT, możesz wybrać w ramach nowej umowy leasingu kolejny model SEAT-a. W ten sposób możesz sfinansować zarówno praktycznego, zwinnego i o miejskim charakterze SEAT-a Ibizę, podobnego pod wieloma względami do Ibizy, ale nieco podwyższonego SEAT-a Aronę, wzorowego kompakta, świetnego tak w mieście jak i poza nim, a w wersji nadwozia kombi (Spostrtourer) bardzo pakownego SEAT-a Leona czy atrakcyjnego i nowoczesnego SUV-a, jakim jest SEAT Ateca.
*Dane finansowania aktualne na dzień 18.11.2024. Wszelkie prezentowane na tej stronie informacje, w tym zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne oraz finansowe nie stanowią oferty ani zapewnienia w rozumieniu Kodeksu cywilnego.