pl:Car Terms:O:Tyres PL/PL

Glosariusz SEAT

Poznaj terminologię od A do Z.

O

Opony

Opony muszą spełniać wiele, bardzo różnych wymagań: przyczepność w każdych warunkach drogowych i pogodowych, trwałość i komfort podczas jazdy. Każda opona składa się z dwóch głównych elementów. Powierzchnia bieżnika i podbudowa lub osnowa. Wzmocnienie stopki opony jest wykonane z mocnych, odpornych na wysokie temperatury włókien, które zwiększają stabilność, zapewniając dodatkową precyzję kierowania, a dzięki stalowemu rdzeniowi opona mocno przylega do obręczy koła. Ponadto opona składa się ze złożonej mieszanki i wkładek z ponad 200 różnych materiałów, których najważniejszymi składnikami są guma i czarny węgiel. Interakcja między różnymi materiałami zapewnia stabilność, komfort i bezpieczeństwo. 

Opony SEAT są również dostępne z technologią Air Stop ®, która zapobiega utracie ciśnienia w wyniku utknięcia gwoździ w bieżniku opony (do 5 mm). Posiada lepką, lepką warstwę jako integralną część od ramienia do ramienia wzdłuż wewnętrznej wkładki, która uszczelnia przebicie i zapewnia, że klient może dojechać do najbliższego centrum serwisowego.

Ponadto nasze opony są specjalnie opracowywane i testowane dla samochodów Grupy Volkswagen. Są one w pełni dostosowane do wszystkich naszych pojazdów i gwarantują

maksymalną wydajność. Nasi klienci korzystają z dostosowanej do ich potrzeb, najwyższej jakości i pewności, że są dobrze przygotowani na niemal każdą sytuację na drodze. 

Ponadto, aby spełnić normy amerykańskie i europejskie, opony są opatrzone zalecanymi etykietami, które zawierają informacje o typie, rozmiarze, maksymalnej prędkości jazdy, wieku i producencie. Etykieta opony UE, zgodnie z prawem 2020/740, wskazuje efektywność paliwową (z oceną od A (najlepsza) do G (najgorsza)), zewnętrzne odgłosy toczenia, a także przyczepność na mokrych, zaśnieżonych lub oblodzonych ulicach.

Różne warunki klimatyczne w różnych porach roku wymagają specjalistycznych typów opon dla optymalnego bezpieczeństwa jazdy w środkowych i północnych szerokościach geograficznych Europy. Gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, ryzyko związane z bezpieczeństwem wzrasta ze względu na wymaganą dłuższą drogę hamowania.

Dlatego producenci oferują specjalne opony letnie i zimowe, które różnią się zasadniczo pod względem konstrukcji bieżnika i mieszanki materiałów, aby spełnić wymagania odpowiednich pór roku. Ponadto ustawodawcy wielu krajów zalecają jazdę wyłącznie na oponach zimowych, oznaczonych symbolem płatka śniegu lub M+S (błoto + śnieg), gdy na ulicach panują zimowe warunki.  Ogólnie rzecz biorąc, ważna jest regularna konserwacja i wymiana opon. W związku z tym należy regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach i głębokość bieżnika, które nie powinny być niższe niż ustawowe minimum. W ten sposób można obniżyć rachunki za paliwo i emisję CO2, a także zapewnić skuteczne hamowanie, przyspieszanie i pokonywanie zakrętów.

Specjaliści SEAT-a zalecają co najmniej 4 mm głębokości bieżnika dla opon zimowych i co najmniej 3 mm dla opon letnich.

Pobierz cennik

Pobierz cennik

Skonfiguruj

Skonfiguruj

Jazda próbna

Jazda próbna

Auta dostępne od ręki

Auta dostępne od ręki